Dobór żwirku do kuwety może się wydawać błahym problemem, jednak każdy właściciel kota pewnie przyzna, że rodzaj i jakość żwirku wpływają na komfort nie tylko bezpośredniego użytkownika kuwety, ale także wszystkich domowników. Nieprzyjemny zapach, pylenie czy granulki rozrzucone po całym mieszkaniu potrafią zniechęcić nawet największych miłośników zwierząt, warto zatem zwrócić uwagę na ten element kociej wyprawki.
Niestety - trudno jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj żwirku jest najlepszy. Wyboru często dokonujemy na zasadzie prób i błędów, ponieważ nie każdy żwirek będzie odpowiadał każdemu kotu. W zależności od rodzaju kuwety czy preferowanej częstotliwości wymiany wkładu, każdy właściciel kota będzie zadowolony z innego rozwiązania. Przedstawimy kilka najważniejszych cech każdego rodzaju żwirku, aby ułatwić Wam zakupy.
Najpopularniejsze są żwirki silikonowe, drzewne i bentonitowe. Wszystkie są wykonane z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, różnią się natomiast chłonnością i zapachem. Żwirki silikonowe powstają z silikatu, czyli krzemionki w formie przeźroczystych kryształków. To, co je wyróżnia, to reakcja na kontakt z moczem - wszelka wilgoć jest wchłaniania do wnętrza granulek, co pozwala na rzadsze sprzątanie kuwety. Podczas kiedy inne rodzaje piasku po kontakcie z płynami zbrylają się w grudki, które trzeba na bieżąco usuwać, granulki silikatu najpierw matowieją, a potem stają się żółte - to sygnał do wymiany żwirku na świeży. Żwirek silikonowy dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy i nie roznosi się po mieszkaniu. Jego wadą jest to, że nie może być spłukiwany w toalecie - zużyty piasek wyrzucamy do kosza na śmieci. Niestety, nie wszystkie koty akceptują jego formułę, dlatego warto przetestować niewielką ilość żwirku przed zrobieniem zapasów.
Z kolei żwirki bentonitowe, w naszej ofercie reprezentowane przez marki Super Benek i Golden Grey, powstają ze skały osadowej, która po kontakcie z moczem zbryla się w łatwe do oddzielenia od suchego żwirku grudki. Niestety to, co jest ich zaletą, bywa także ich wadą - żwirek po kontakcie z wodą, na przykład na łazienkowej podłodze, tworzy trudne do usunięcia grudki o cementowej konsystencji. Żwirki te są lubiane przez koty i dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Tan jak w przypadku silikatu, żwirków bentonitowych nie można wyrzucać do toalety, ponieważ grozi to jej zapchaniem. Dzięki naturalnemu składowi żwirek jest całkowicie biodegradowalny.
Żwirki drzewne, takie jak Super Pinio czy Cats Best, składają się z luźnych lub zbitych wiórków. Mogą mieć działanie zbrylające, jednak jest to uzależnione od konkretnego produktu, a nie od samego materiału, z jakiego żwirek został wykonany. Ten rodzaj żwirku może być wrzucany do toalety, bez obawy o drożność rur, co jest szczególnie wygodne w przypadku wersji zbrylającej. Z kolei żwirki drzewne niezbrylające pod wpływem wilgoci tracą swoją formę rozsypując się w proch, co nasuwa wiele trudności przy sprzątaniu kuwety, dlatego też nie są szczególnie popularne. Żwirki drewniane mają przyjemny, drzewny zapach i dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy z kuwety.
W naszej ofercie znajdziecie także żwirek kukurydziany Super Benek. Ten rodzaj wkładu do kuwety jest bardzo drobno zmielony, co spodoba się kotom, które lubią grzebać w piasku. Wydziela naturalny kukurydziany zapach, a pod wpływem wilgoci zbryla się, ułatwiając wybranie tylko brudnego piasku - dzięki temu jest wydajny. Może być utylizowany w toalecie. Na jego minus przemawia cena, warto jednak zauważyć, że jest to produkt bardzo wydajny.
Każdy z wymienionych żwirków ma swoich zwolenników. Ponieważ koty mają różne upodobania, najlepsze efekty przynosi testowanie. Należy przy tym jednak pamiętać, że niektóre koty nie przepadają za częstymi zmianami - w takim wypadku polecamy mieszanie starego rodzaju żwirku z nowym, aby kot miał czas, aby przyzwyczaić się do nowego podłoża.