Nie zostawiaj psa w samochodzie!

 

  Okres letni to wspaniały czas na spędzanie wspólnych chwil ze swoim Czworonogiem. Wypady na wycieczki samochodowe to ogromna przyjemność zarówno dla Nas jak i dla naszego psa. Jednak, aby zapewnić mu bezpieczeństwo należy pamiętać o kilku WAŻNYCH zasadach.

  Pierwsza z nich to odpowiednie zabezpieczenie Pupila na czas podróży samochodem. Do tego wystarczą zwykłe szelki oraz końcówka do pasów bezpieczeństwa. Stosując te dwa produkty, możesz mieć pewność, że podczas nagłego hamowania Twojemu Przyjacielowi nie stanie się krzywda.

 Jednak głównym celem tego wpisu jest uświadomienie właścicieli psów o poważnych konsekwencjach zostawienia zwierzaka samego w rozgrzanym samochodzie! Niezależnie czy jest to 5, 10 czy 20 minut. Na wstępie należy pamiętać, że pojazd zostawiony na słońcu przy średniej temperaturze 22 stopni w ciągu 30 minut może nagrzać się nawet do 50 stopni! Oczywiście przy większych temperaturach, proces nagrzewania się jest coraz szybszy, a szanse na przeżycie pozostawionego Psa lub Kota coraz mniejsze. Idealnym przykładem będzie sytuacja z życia codziennego, czyli korki... Kiedy na dworze jest temperatura 27 stopni, a akurat klimatyzacja się zepsuła, doskonale wszyscy wiemy jak w dosłownie kilka minut robi się nieznośnie gorąco. Wtedy przyciemniane szyby i/lub uchylone okno niewiele pomoże...

  Gruczoły potowe u psów znajdują się jedynie pod opuszkami łap, dlatego przebieg chłodzenia ciała poprzez pocenie jest bardzo ograniczony. Głównym systemem chłodzenia u psa jest specyficzne ziajanie. To właśnie dlatego Nasi pupile, gdy rozgrzeją się bieganiem czy przebywaniem na słońcu, wywieszają języki i głęboko oddychają. Jest to forma wentylacji, która pozwala pozbyć się im nadmiaru ciepła.

Główne objawy przegrzania psa:
– ciężkie, nierównie dyszenie
– przyspieszony puls
– bardzo zaczerwieniony język
– apatia
– problemy z koordynacją
– wymioty
– biegunka
– utrata przytomności

  Jeżeli zobaczysz Psa z powyższymi objawami zamkniętego w samochodzie w upalny dzień, nie zastanawiaj się! Za wszelką cenę musisz go uwolnić, gdyż w przeciwnym razie umrze na skutek hipertermii (przegrzania organizmu). 
W przypadku kiedy jesteś zmuszony zbić szybę w samochodzie, nie musisz się obawiać konsekwencji. Życie jest wartością najcenniejszą, a ratując uwięzionego zwierzaka- ratujesz wartość cenniejszą niż mienie!

Pierwsza pomoc w przypadku przegrzania:
– przeniesienie w chłodne, zacienione miejsce
– chłodzenie okładami z mokrych ręczników ( oblanie lodowatą wodą może doprowadzić do szoku termicznego)
– stopniowe podawanie wody
– powtarzanie czynności do momentu unormowania oddechu u psa

  Dla nieodpowiedzialnych właścicieli polskie prawo przewiduje konsekwencje prawne. Zgodnie Art.35 z  Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o Ochronie Zwierząt, "Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów [...] podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."