Jak udzielić rannemu psu pierwszej pomocy przy wypadku drogowym?

 

Wypadek drogowy to dramatyczne i szokujące zdarzenie nie tylko dla samego kierowcy, ale przede wszystkim dla zwierzęcia, dlatego najważniejsze jest zachowanie trzeźwości umysłu i spokoju oraz  zapewnienie maksymalnej ochrony sobie i każdemu poszkodowanemu – w tym wypadku zwierzęciu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie bezpiecznie do niego dotrzeć, wezwijmy odpowiednie służby korzystając z numerów alarmowych:

Policja: 997
Straż Miejska: 986
Wojewódzkie Zarządzanie Kryzysowe: 987

Europejski numer alarmowy 112
Infolinia GDDKiA: 19111

Jeśli dostęp do psa jest swobodny, a pozostaje on w niebezpieczeństwie spróbujmy go przetransportować w jak najbezpieczniejsze miejsce, aby  udzielić mu pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że ranne zwierze może być w szoku i w pierwszym momencie po wypadku najprawdopodobniej będzie próbowało uciekać. Po dłuższej chwili, gdy szok zacznie mijać, reakcje mogą być bardzo różne, łącznie z próbami gryzienia. Dlatego podchodząc do takiego psa dobrze byłoby mieć ze sobą coś co posłuży nam jako kaganiec. Może to być bandaż, krawat, szalik, apaszka a nawet rajstopy. Chodzi o to żeby zawiązać zwierzęciu pysk tak, aby uniemożliwić mu szerokie otwarcie pyska w trakcie transportu na pobocze, a także podczas oględzin.

Jak zabezpieczyć pysk psa bandażem elastycznym?

  • Opaskę połóż na grzbiecie nosa psa
  • skrzyżuj pod pyskiem i zawiąż wokół szyi zaraz za uszami (Wiążemy ją w taki sposób, żeby pies mógł także oddychać)
  • umieścić psa na prowizorycznych noszach– kocu, kurtce bądź czymś sztywniejszym (typu deska)
  • przesuń go w bezpieczne miejsce
  • dokładnie obejrzeć pupila

 

 

  

 

Pierwsza pomoc u psa – co i jak, w jakiej kolejności?

Sprawdzamy czy pies jest przytomny, oddycha i ma wyczuwalne tętno.

  • Przyłóż rękę bądź lusterko do jego nosa, pamiętając jednak by nie zbliżać twarzy do pyska czworonoga, ponieważ wówczas jesteśmy narażeni na ugryzienie.
  •  określ puls, który kontrolujemy przy pomocy środkowego i wskazującego palca, kładąc go w określonym miejscu – wewnątrz uda w pachwinie lub tam, gdzie lewy łokieć psa dotyka klatki piersiowej zwierzęcia (w okolicy serca).
  • gdy pies nie oddycha należy wdmuchiwać powietrze w płuca co kilka sekund, w równych odstępach czasu (trzeba mieć jednak na uwadze gabaryty czworonoga. Im reanimowany zwierzak jest większy, tym większa powinna być głębokość wdechu)

W pewnych sytuacjach może także dojść do zatrzymania akcji serca. Należy wtedy wykonać:

  • masaż w postaci dziesięciu ucisków co sześć sekund (w przypadku dużych zwierząt dłonie powinny być ułożone jedna na drugiej, natomiast u mniejszych czworonogów wykorzystujemy tylko palce bądź kciuk jednej dłoni. Masaż powinien być prowadzony przez około dziesięć minut, natomiast w sytuacjach gdy pies nie oddycha i ustała akcja serca, warto poprosić o pomoc kolejną osobę. Wówczas reanimuje się zwierzę naprzemiennie wykonując dziesięć ucisków i dwa wdechy – maksymalnie przez dziesięć minut lub stosując sam masaż. U psów organ ten znajduje się na wysokości łokcia lewej łapy, między trzecim a szóstym żebrem)

 Jeśli pies ma na sobie rany powodujące szybką utratę krwi.

Gdy z rany wydostaje się jasnoczerwona pulsująca lub tryskająca krew trzeba wówczas:

  • unieruchomić zwierzę oraz szybko założyć w miejscu okaleczenia opatrunek uciskowy i ściśle je obandażować
  • gdy krew nie przestaje wyciekać z rany nakładamy kolejny opatrunek, nie zdejmując jednak wcześniejszego – postępujemy tak do momentu ustania krwawienia.

 Upewniamy się czy pies nie ma krwotoku wewnętrznego.

  • badamy kolor spojówek oraz błon śluzowych w pysku, patrzymy na ogólny stan czworonoga (dziąsła i spojówki będą blade, a pies będzie osłabiony i może mieć wzdęty brzuch)

Niestety, w takim przypadku pomóc może jedynie lekarz weterynarii.

 Sprawdzamy czy nie wystąpiły złamania.

Takie urazy rozpoznaje się po opuchliźnie, zmienionym kształcie bądź nietypowym ustawieniu kończyny czworonoga. Chorą łapę należy zatem unieruchomić np. kawałkiem drewna bądź zwykłym patykiem. Może się jednak zdarzyć, że zwierzę w wyniku wypadku dozna złamania otwartego. Wówczas trzeba zdezynfekować ranę oraz położyć na niej opatrunek

Jeśli zwierzę nie odniosło żadnych widocznych obrażeń, oddycha i ma wyczuwalny puls:

  • ułożyć je na prawym boku odchylając głowę do tyłu i układając ją nieco wyżej niż resztę ciała (ułatwiamy wówczas czworonogowi oddychanie i zmniejszamy ryzyko zadławienia się śliną lub językiem).
  • wszelkie ciała obce możliwe do swobodnego usunięcia wyjmujemy
  • zamykamy pysk zwierzęca, pozostawiając (jeśli to możliwe) jego język na wierzchu.

Niezależnie od odniesionych obrażeń, warto również pamiętać o zabezpieczeniu ciepłoty ciała zwierzęcia kocem ratunkowym, który stanowi wyposażenie każdej apteczki samochodowej bądź jakimkolwiek innym dostępnym przykryciem (w miarę możliwości podkładamy je także pod ciało zwierzęcia).

 Cierpiącemu czworonogowi nie wolno podawać żadnych płynów, a tym bardziej pokarmu, gdyż może to pogorszyć jego sytuację!

 

 

Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.